Haber
Forumdan yararlanmak için üye olunuz
Haber
Forumdan yararlanmak için üye olunuz
Haber
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Haber

Gündem haberleri

AnasayfaKapıGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Öğretmene soruşturma

YazarMesaj
Haberinolsun
Administratör
Administratör
Haberinolsun

Ruh hali : sakin
Rep gücü : 1511
Rep puanı : 21

Öğretmene soruşturma Empty
MesajKonu: Öğretmene soruşturma   Öğretmene soruşturma EmptyC.tesi Şub. 28, 2009 6:34 am

Mersin Zeki Sabah İlköğretim Okulu öğretmeni Gülay Tatar Özkaya hakkında, sınıfta "Türkiye Cumhuriyeti hükümeti Başbakanı ve mensup olduğu siyasi parti aleyhine konuşma yaptığı" gerekçesiyle soruşturma açıldı.

MERSİN / DENİZ KARA (AJANS HABERTÜRK)

Mersin Zeki Sabah İlköğretim Okulu öğretmeni Gülay Tatar Özkaya hakkında, sınıfta "Türkiye Cumhuriyeti hükümeti Başbakanı ve mensup olduğu siyasi parti aleyhine konuşma yaptığı" gerekçesiyle soruşturma açıldı.

Öğrencilere ******'ün Gençliğe Hitabesi'ni anlatırken metinde geçen "Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasî emelleriyle tevhit edebilirler" cümlesinin ne anlama geldiğinin öğrenciler tarafından sorulması üzerine açıklama yapmasının ardından, Özkaya'nın iki ayrı okula tayin edildiği iddia edildi.

Derste mevcut hükümet hakkında herhangi bir konuşma yapmadığını belirterek kendisini savunan 20 yıllık eğitimci Özkaya hakkında okul idaresine kimliği belirlenemeyen bir kişi tarafından şikayette bulunuldu. Bu şikayetin ardından da 27 Ekim 2008 tarihinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından soruşturma başlatıldı. Yapılan soruşturma da suçlamaları kabul etmeyen Özkaya, 11 Kasım 2008 tarihinde geçici görev ile 23 Nisan İlköğretim Okulu'na, oradan da 13 Şubat 2009 tarihi itibari ile Ahmet Şimşek İlköğretim Okulu'na atandı.

"GENÇLİĞE HİTABE İKTİDARSIZ ANLATILMAZ"

Soruşturmada "Sınıfta bulunan öğrencilere ?Deniz Feneri davası, Türban konusu, kömür dağıtımı' gibi konulardan söz ettiniz mi?" şeklinde sorular yöneltildiği öğrenilen Gülay Tatar Özkaya'nın, "Gençliğe Hitabe 1927 yılında yazıldı. İstikbalde dahi seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek, dahili ve harici bedhahların olacaktır deniliyor. Ben bir öğretmen olarak tabi ki günceli konuşacağım. ******'ün Gençliğe Hitabesi 'iktidar' sözcüğü kullanılmadan anlatılamaz ki" dediği öğrenildi.

Öğrencilere "Kurtuluş Savaşı döneminde camide ezan okuyan imamlarımız vuruluyordu, kadınlarımıza kızlarımıza tecavüz ediliyordu. Fakat ****** bize özgürlüğü getirdi. Bu özgürlüklere karşın onu sevmeyen şerefsizdir" dediğini söylediği öğrenilen Özkaya tüm bu gelişmelerin ardından ise Mersin İdare Mahkemesi'nde dava açtı.
http://haberinolsun.yetkinforum.com

Öğretmene soruşturma
1 sayfadaki 1 sayfası